hello world!

Silvestrovský beh 2023

Posledný deň v roku už tradične v Prešove patril aj silvestrovskému behu. Ten si východniari odbehli po 38. krát, po prvý raz však štartovali priamo z Hlavnej ulice. Silvestrovský beh v Prešove je najväčším silvestrovským behom organizovaným na východe Slovenska. Na sklonku roka 2023 sa do jeho 38. ročníka zapojilo vyše 780 účastníkov, z toho 120 bežcov ho absolvovalo virtuálne.

Podujatie sa konalo s podporou mesta Prešov a pod záštitou primátora Františka Oľhu, ktorý na mieste privítal bežcov a divákov. “Sme radi, že tu táto tradícia je a že pokračuje ďalej. Ambíciou je prinášať kultúru aj šport viac do centra a dať Prešovčanom dôvod prísť do mesta niečo zažiť. Komunitu bežcov vnímam ako ľudí, ktorí sa dokážu zomknúť pre dobrú vec. Teší ma, že v rámci silvestrovského dňa sa beží aj charitatívny beh s cieľom pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Tak, ako všetkým občanom mesta, aj bežcom želám veľa síl do nového roka,” uviedol primátor.

Podujatie ešte pred oficiálnym otvorením odštartovala stovka detských bežcov, ktorí si nesúťažne zmerali sily priamo v pešej zóne na Hlavnej ulici vo viacerých kategóriách.

Oficiálnu časť podujatia otváralo 42 bežcov v kategórii Nordic walking, ktorých už po niekoľkých minútach nasledovali bežci charitatívneho behu Charity run. Ten je súčasťou iniciatívy #weruntogether, ktorej cieľom je v športovaní podporiť aj ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Bežci zaregistrovaní na Charity run tento rok pomohli pani Ľubomíre s ťažko zdravotne postihnutou dcérou Katkou, ktoré sú pravidelnou súčasťou bežeckých podujatí na východe a majú spolu odbehnutý aj polmaratón na košickom Medzinárodnom maratóne mieru.

“S Ľubkou a Katkou sme sa stretli počas podujatí v rámci Prešov Running Series 2023, ktoré sme organizovali a veľmi rýchlo sme si sadli po ľudskej stránke. To nás inšpirovalo k vytvoreniu iniciatívy #weruntogether… Tak poďme spolu do toho,  ktorou sme ich chceli podporiť v ďalšom rozvoji spoločných športových aktivít. Z výťažku sa nám podarilo im preplatiť štartovné a náklady na preteky na celú sezónu 2024 a zabezpečiť bežecké a športové vybavenie. Verím, že aj snaha pomôcť druhým privedie ďalších ľudí k našim podujatiam a k behu ako takému,” povedala organizátorka behu Eva Lange z Prešov Running, o. z.

Hlavný beh na 6,8 kilometra si na Silvestra prišlo odbehnúť takmer 400 bežcov rôznych vekových kategórií. Víťazom mužskej kategórie 18-39 rokov sa stal Adam Mihalov, ktorý bol s časom 21 minút 20 sekúnd zároveň prvým bežcom v absolútnom poradí. Prvou ženou s časom 27 minút 48 sekúnd bola v cieli Laura Piliarová, víťazka kategórie žien 18-39 rokov.

V Nordic walking na 5 kilometrov bol s najlepším časom 32 minút 26 sekúnd vo finiši Jozef Šoltés v kategórii 55 +, najrýchlejšou ženou Mária Semanová s časom 35 minút 16 sekúnd.

Významným menom koncoročného behu bol František Bednár, ktorý doposiaľ nevynechal ani jeden Silvestrovský beh v Prešove v celej jeho histórii. 31. decembra štartoval so symbolickým štartovacím číslom 38.

Beh bol organizovaný občianskym združením Prešov Running v spolupráci s mestom Prešov, Oblastným bežeckým spolkom v Prešove a Olympijským klubom Prešov.

Zdroj: https://www.presov.sk/

Všetky články

Kontakt

Tvoj mail použijeme výhradne len na odpoveď.
Prešov Running Series © 2024
Daruj 2% z dane
Designed by: Martin Zvolenský
chevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram